На 3.8.2020 г. ултрамаратонецът Владимир Ставрев (Попово, България) стартира от Видинското село Куделин за уникално по рода си събитие. В рамките на 7 календарни дни той трябваше да пробяга 721 км по маршрута Дунав Ултра с лична кауза – популяризиране на над 110 населени места – села и градове, през или покрай които маршрутът преминава. Събитието носеше името – Дунав Ултра: Маратонът, a с този материал се връщаме към ключовите моменти от това невероятно екстремно приключение.
Бягането на Владимир Ставрев по маршрута Дунав Ултра е рядко срещано за България екстремно начинание. Той е единственият атлет, пробягал до момента пълната дистанция на маршрута – от началото му в с. Куделин (Видинско) – до крайната му точка в с. Дуранкулак (Черно море), при това в рамките до 7 последователни дни. Данните сочат, че в страната има едва няколко атлета, които могат да опитат и евентуално биха завършили успешно подобно предизвикателство.
Технически, самият пробег на Ставрев беше планиран с 99% придвижване по асфалт, което е изключително тежко обстоятелство за този вид спорт. Двигателната система на човешкото тяло в продължение на дни е подложена на огромно натоварване, а предвид твърдата настилка – използване на правилна техниката на бягане е един от задължителните елементи. При неправилен подход в подготовката, атлетът буквално може да претърпи съсипваща тялото контузия.
Горещата настилка (на места над 40 градуса) и характерният за този регион задух в разгара на лятото допълнително изцеждаха силите на Владимир. Местните жители са запознати добре с факта – те най-добре могат да преценят за спецификата на огромното предизвикателство. За поддържане температурата и охлаждане на тялото на Ставрев и доброволците, които го съпътстваха, беше използвана пръскачка за лозе – контейнер пълен с вода и лед.
При все, че проектът Дунав Ултра: Маратонът нямаше за цел да акцентира върху рекорди, Владимир предприе предизвикателството да пробяга 700-километровото разстояние на маршрута в рамките до седем дни. Това наложи специална организация, логистика и координация.
Така например на няколко ключови за бягането населени места местни общини се включиха в инициативата като организираха подкрепителни пунктове. На тези места заедно с поздравления и приветствия, атлетът получи изключително ключов за целите специализиран възстановителен масаж. Кметове и представителни лица посрещаха и приветстваха ултра бегача – мисионер в: Лом, Оряхово, Остров, Крушовене, Байкал, Никопол, Белене, Ценово, Новград, Русе, Сливо поле, Ряхово, Бръшлен, Силистра и Дуранкулак.
При необходимите за изпълнение на целта огромни физически натоварвания, обективните и субективни фактори при начинание от този тип са непредсказуеми. Прогноза за времето, настилка, трафик, задух, адската жега и реакцията на тялото на атлета правят пробягването на маршрута Дунав Ултра в разгара на лятото – най-тежкото изпитание за ултрамаратонци в България.
За да пробяга маршрута Дунав Ултра Ставрев използва класическия му вариант, но в някои отсечки премина през приключенската му версия. Това се случи в участъците Русе-Тутракан (Ставрев прекоси зоната на Калимок-Бръшлен), а отправяйки се от Тутракан за Силистра, бегачът премина по маршрута през селата Пожарево, Дунавец, Долно Ряхово, Малък Преславец, Гарван и Попина.
Независимо от факта, че маратонецът бягаше по над 100 км в продължение на 7 последователни дни, той не пропусна да спре и да поздрави десетки доброволци, деца, ученици, спортисти, читалищни деятели и местни хора.
В различни участъци, за да подкрепят Ставрев се включиха местни любители на бягането, ветерани, треньори, физиотерапевти и дори неговият брат – колоездачът Йордан Ставрев.
До момента това е най-впечатляващата индивидуална кампания с кауза по нашия маршрут – популяризиране на над 110 населени места през или покрай които Дунав Ултра преминава.
С този материал представяме 30 непубликувани кадъра с коментари, чрез които може да се потопите отново в бягането с кауза на Владимир Ставрев. Добре дошли отново в Дунав Ултра: Маратонът!
*Пълен GPS запис на бягането на Владимир Ставрев може да проследите ТУК.
30 уловени момента от бягането на Владимир Ставрев за Дунав Ултра: Маратонът

Крайната точка на маршрута Дунав Ултра - западната табела на с. Дуранкулак. Ставрев постигна немислимото, пробягвайки 721 км за по-малко от 7 дни. Суператлетът посвети бягането си на местните жители, в малките населени места по поречието на Дунав и Добруджа в България.

8-километровото изкачване след с. Ценово в посока с. Обретеник е най-дългото такова в целия маршрут Дунав Ултра. Тук бегачът беше подкрепян от неговият брат - колоездачът Йордан Ставрев и ултрамаратонецът Вихрен Иванов - Виро.

По пътя за гр. Белене. След 300 пробягани километра в три последователни дни - силна подкрепа за Ставрев и компания.

Ултра маратонецът Емил Генов (вдясно) е сред малцината българи, които биха могли да опитат и повторят екстремното предизвикателство на Владимир Ставрев. В Дунав Ултра: Маратонът той изцяло се посвети на подкрепата на Владимир.

Групата бегачи напуска с. Сомовит. От тук предстои пробягването на близо още 100 километра, преди достигането на крайната точка за деня гр. Свищов.

Кметът на русенското с. Ряхово Георги Атанасов (ляво) и неговиият екип са едновременно изумени от постижението, но и горди от спирката на Ставрев в селото.

В с. Ценово посрещат носителя на каузата с икона и с пожелание за успех в посланието за популяризиране на малките населени места по маршрута Дунав Ултра.

В района до с. Новград кметицата на селото Диана Копчева (втора от дясно на ляво) заедно с нейния екип очакваше Ставрев, за да го приветства и подкрепи в начинанието.

Момент от срещата на 90-годишната баба Василка от с. Крушовене, която подари роза на ултра маратонеца, и пожела здраве и успех на Ставрев в мисията...

В гр. Сливо поле посрещнаха Ставрев като истински герой. Кметът на Сливо поле Валентин Атанасов покани атлета за кратка среща в своя кабинет.

Дълбоко в сърцето на Добруджа. Ставрев е подкрепян от доброволци - бегачи в последните километри преди да достигне крайната точка на маршрута Дунав Ултра - Дуранкулак.

с. Остров беше една от любимите "спирки" на Владимир Ставрев. Тук той беше посрещнат изключително топло на брега на Дунав от кметицата Ирена Станкулова и нейния екип.

След първите 90 км бягане, Ставрев се възстанови със спортен масаж, в организирания рехабилатиционен пункт, непосредствено до река Дунав - в гр. Лом. След почивка в рамките на 45 мин., суператлетът стартира отново, за да пробяга нови 42 км - до град Козлодуй. Общата дистанция за деня - от Куделин до Козлодуй достигна 132 км.

В село Байкал малки деца ескортират групата бегачи, преди да бъде да бъде достигната крайната точка за деня. За 2 дена до тук Ставрев пробяга разстояние от 220 км и премина от старта в с. Куделин през основните логистични точки Видин, Лом, Козлодуй, Мизия, Оряхово, Остров, Крушовене и Байкал.

В километрите от с. Остров до гр. Белене Ставрев беше неизменно подпомаган от неговите приятели бегачи - Емил Генов (вляво) и Христо Кондров (средата). Тук тримата преминават през с. Гиген.

Преминаването на участъка Остров - Крушовене. Населени места 0. Трафик 0. Километри 25. Една от най-екзотичните отсечки по маршрута Дунав Ултра.

Посрещане с хляб и сол на брега на Дунав в град Никопол. Тук Ставрев беше приветстван лично от кмета на Никопол Ивелин Савов. След "официалната" част, бегачът скочи в Дунава буквално, за да охлади тялото си в настъпилата вече жега.

Ставрев при напускането на гр. Добрич. Предишният ден беше най-тежкия в цялото начинание. В него ултрамаратонецът пробяга близо 140 километра, като това беше завършека на шести пореден ден с бягане в рамките около 100 километра на ден.

В района на с. Иваново, с. Басарбово, гр. Русе - Владимир Ставрев е ескортиран от русенски доброволци - колоездачи и бегачи.

Ставрев и доброволците бегачи от Белене Кондров и Генов навлизат в територията на град Белене. На брега на Дунав ултрамаратонецът беше очакван от кмета Милен Дулев и запалени почитатели, където и тримата бегачи получиха приветствия.

Дунав Ултра: Маратонът е лично предизвикателство и кампания за популяризиране на над 110 населени места откъдето маршрутът Дунав Ултра преминава. Постижението на Владимир Ставрев е съчетание от воля, лишения и много труд на него и на екипа, който успя да реализира това невероятно събитие.

По-бърз от вятъра! По време на предизвикателството Владимир Ставрев ползваше специално ушита олекотена бегаческа шапка с козирка, с допълнително пришито приспособление - парче плат, което го предпазваше от адското слънце по поречието на Дунав и Добруджа.

Напускане на авиационния център до с. Стрелково, след кратка среща с домакините от "Ребус флай". Колоездачът Цветан Стаменов (ляво) бяга със Ставрев близо 60 километра, за да го подкрепя в етапа Силистра - Добрич.

Извеждане от гр. Силистра в посока с. Калипетрово. В Силистра Ставрев беше приветстван с хляб и сол от общинската администрация, неговата кауза набираше скорост - тук той вече беше очакван за журналисти от регионални и национални медии.

В два от дните ултрамаратонецът изоставаше от предварителния график, което наложи да бяга по здрач и по тъмно. С цел неговата и на останалите участници в движението сигурност - той беше неотлъчно ескортиран с автомобил.

Изкачването на излаз от гр. Тутракан. В петия пореден ден бягане, Ставрев беше стартирал от гр. Русе, но целта му беше да напредне колкото е възможно и да възстановява по-близо до гр. Силистра. Крайната точка се оказа в с. Попина (общ. Ситово), а рекапитулацията за деня - 95 пробягани километра.

В с. Бръшлен бегачът се зареди с изключително топло посрещане. Изобилие от плодове, домашна погача, сувенири и най-важното за него в този момент - огромно корито с вода и лед, в която потопи ходилата си. На снимката - кметът на с. Бръшлен Димчо Петров представя местната инициатива "Рибен фест Бръшлен".

На входа на гр. Две могили Владимир Ставрев е подкрепян и ескортиран от неговия брат колоездачът Йордан Ставрев (в червен екип) и доброволци, популярни в бегаческите среди.

В гр. Русе маратонецът беше посрещнат изключително топло от местната общност бегачи. В 25-те километра от Русе до гр. Сливо поле той беше ескортиран от доброволци.

Фамозен кадър е запечатал финалния спринт на Ставрев, преди бегачът да достигне крайната точка в ден 4-ти на екстремното предизвикателство в гр. Русе. В момента на заснемане той е пробягал 105 км за деня и общо 415 километра в последните 4 дни. В Русе атлетът беше очакван от приятели, фенове и журналисти и беше приветстван с поздравителен адрес от кмета на града.
“Това мое бягане не е с цел да поставям рекорди, а е обвързано най-вече с каузата да помогна за популяризирането на маршрута “Дунав Ултра”, заедно с българските градове и села, през които той преминава”.