В началото на туристическия сезон Дунав Ултра обяви новия списък със „100-те Дунав Ултра забележителности“ за 2025 г. Шест нови предложения влизат в представителната ни селекция, която формира идентичността на нашия маршрут.
Изборът допълва концепцията ни да представим Северна България – поречието на Дунав и Добруджа – като туристически продукт от ново поколение. Едно ултимативно пътешествие по екзотичен маршрут, което се преживява с пълната палитра на сетивата: културно-исторически обекти, природни феномени, кулинария, личности, традиции и фолклор, флора и фауна.
През последните години Дунав Ултра маршрутът, придобива все по-голяма популярност сред велотуристи от страната, Румъния и чужбина.
За целта предлагаме възможност за сдобиване с официален Сертификат – символ на преминатото приключение и участие в каузата за популяризиране на над 110 населени места, откъдето маршрутът преминава. По този начин за последните години сме издали над 1000 сертификата, представящи потенциала за развитие на туризма в региона.
Всичко за Сертификата на Дунав Ултра Тук>>
Вижте кои са новите предложения, които влязоха в избора ни на „100-те Дунав Ултра забележителности“ за 2025 г.
Рациария – римско величие край Дунав
Край село Арчар, на няколкостотин метра до маршрута Дунав Ултра, се намират останките на античния град Рациария – някогашна столица на римската провинция Dacia Ripensis. Основан през I век, градът е бил стратегически и културен център с огромно значение за северната граница на Империята.
Особено впечатляващи са обществените терми, които се разкриха от археолозите през последните години – сред най-големите, откривани у нас. Те не били просто място за хигиена, а пространство за социални срещи, почивка и наслада – символ на римския начин на живот.
Днес археологическите разкопки в района разкриват пластове история с потенциал да превърнат Рациария в ключова дестинация за културен туризъм в Северозападна България.
Игнат Канев – от Дунав до покрива на света
В малкото русенско селце Горно Абланово, част от Приключенската версия на маршрута Дунав Ултра, започва една истинска българска емигрантска история. Игнат Канев е роден през 1926 г. в многолюдно и бедно семейство. Споделя, че с братята си като деца са износвали един чифт обувки. На 14-годишна възраст заминава сам зад граница. По-късно, в Канада, основава строителната компания Kaneff Group, чиито активи в края на живота му надхвърлят един милиард долара.
Днес в читалището на Абланово има малка, но интересна музейна сбирка, представяща живота и филантропската дейност на Игнат Канев – най-успелият българин зад граница.
Торта „Гараш“ – сладката легенда на Русе
Създадена през 1885 г. от сладкаря Карол Гараш, тортата „Гараш“ е едно от най-изисканите кулинарни творения в българската история. Със своята семпла, но елегантна рецепта – орехови блата, шоколадов крем и тъмна глазура – тя носи духа на стария Русе, наричан „малката Виена“. Днес тортата е културна и гастрономическа икона за града и дори страната. В Русе се провежда ежегоден празник, посветен на „Гараш“ – с конкурси, базари и дегустации.
Включването ѝ в „100-те Дунав Ултра забележителности“ ни напомня, че пътуването има и вкус – и че някои истории се запомнят най-добре с парченце шоколад.
Каньонът Сухата река – дивата страна на Добруджа
Каньонът Сухата река е сред най-загадъчните и внушителни природни зони в Добруджа. Обширна територия от карстови проломи, скални венци и пещери се простира в западната част на платото. Тук природата и историята се преплитат – от тракийски светилища и отшелнически килии до редки видове растения и птици. Районът е част от Натура 2000 и е изключителен с биологичното си и културно наследство.
Маршрутът Дунав Ултра преминава в близост и буквално пресича каньона в землището на селата Оногур и Ефрейтор Бакалово, но този свят си струва да бъде изследван отделно – с време, търпение и любопитство. Сухата река не е просто място за отбиване – тя е пейзаж, който остава дълго след като си си тръгнал.
Лавандуловото злато на Добруджа
Южна Добруджа не впечатлява само с житата си – тук, около Добрич и Генерал Тошево, лилавите лавандулови полета превръщат пейзажа в ароматна приказка. Районът е сред най-големите производители на лавандулово масло в света. Всяка година през юни се провежда Националният фестивал на лавандулата – с базари, концерти и посещения на полета. Ароматът, цветът и традицията се срещат в едно уникално преживяване.
Включването на този регион в „100-те Дунав Ултра забележителности“ кани пътешествениците да усетят Добруджа не само с очи, но и с обоняние – и да открият, че природата също разказва истории.
Червеногушата гъска – зимната емблема на Дуранкулак
През зимата, край Дуранкулашкото езеро, се появява червеногушата гъска – малка, рядка и изключително красива птица, която идва чак от сибирската тундра, за да зимува по българското Черноморие. Тя е сред най-застрашените видове в Европа и емблема на дивата природа в региона. Ятата ѝ се спускат като живи нишки над житните полета – истинско преживяване за сетивата и сърцето.
Включването на червеногушата гъска в „100-те Дунав Ултра забележителности“ ни напомня, че маршрутът не свързва само населени места – той свързва хора и природа, сезони и миграции, и онези мигове, които остават завинаги.
Пълният списък на 100-те Дунав Ултра забележителности за 2025 г. Тук>>