Най-голямата експонирана статуя на Фортуна в България (близо 2.5 м.) е открита в едноименния храм, в античния град Улпия Ескус (днес с. Гиген). Самият Ескус е сред най-процъфтяващите римски градове на Долна Мизия в периода II-IV в.
Фортуна е богинята на късмета и олицетворение на съдбата в римската религия – култът към нея е изобразяван активно от Античността – до Ренесанса. Богинята може да донесе добър или лош късмет, затова е представяна в различни форми, в зависимост от това как през епохите конюнктурата е коминикирала противоречивите обрати на съдбата.
Понякога Фортуна е със завързани очи разпръскваща монети, но друг път – в едната си ръка държи рога на изобилието, а в другата – меч. Сега можем да преоткрием Фортуна и да видим статуята, чрез една много интересна 360 градусова виртуална разходка, сред експонатите на Националния археологически музей при БАН.
Най-старата сграда В София
Преди да се потопим във вътрешността на сградата на музея нека си припомним, че това е най-старата сграда в София. Построена е като джамия преди близо петстотин години под името Коджа Махмуд паша джамиси. Строежът и е завършен през 1494 г. и продължава 37 години. Формите и геометрията при проектирането са забележителни със своята симетричност, представящи многокуполното пространство.
В по-новото време сградата е известна като Буюк (Голямата) джамия, а преди да се установи като Национален археологически музей е ползвана за болница и библиотека (края на XIX в. , началото на XX в.). Сега можем да посетим и разгледаме сградата отвътре, заедно с множество безценни артефакти събирани през годините и представящи идентичността на нашите земи.
Изследвай в 360 градуса VR галерия ТУК>>
Улпия Ескус: Забравеният град до с. Гиген
Вижте 20 документални фото кадъра от местността Градище, до плевенското село Гиген, където се намират останките на Улпия Ескус.